Äntligen är våren på gång, så snart är det dags att köra 72 mil grus. Men trots att det är lite mindre än 7 veckor innan resan startar, fortsätter jag att leta efter ännu fler mindre vägar.

Att vi träffas i Forsbacka Wärdshus, kör grusvägar, skogsbilvägar och större stigar till Gylle Hotell i Borlänge, fortsätter körningen på liknande vägar till vandrarhemmet Målkullorna i Mora och fortsätter körningen på ännu fler grusvägar tillbaka till Forsbacka Wärdshus gäller fortfarande. Ändringarna är bara för att jag har hittat ännu fler skogsbilvägar och större stigar. 😊

När jag presenterade resan hade jag version 3 klar för fredagen, version 14 till lördagen och version 8 till söndagen, men jag har som sagt fortsatt att planera.

Till fredagen har jag inte gjort några större ändringar så där gäller fortfarande version 3. Men till lördagen har jag gjort några större ändringar så där gäller version 16 och till söndagen är jag nu uppe i version 11. Om jag räknar ihop dagsetapperna blir de fortfarande 747 km, för mycket längre än så hinner vi inte köra.

I den här resan ska vi köra på 57 vägar som inte finns på vanliga vägkartor, men av de 57 vägarna har jag kört på 39 tidigare och därmed bekräftat att de är körbara. Men det är 18 vägar som är okända, dvs. att jag aldrig har kört där, så jag vet inte om det finns några körbara vägar överhuvudtaget. De flesta av de okända vägarna syns dock på Eniros flygbilder och Googles satellitfoton.

Det finns dock ställen som är markerade som väg på Eniro och syns lite svagt på Google. Sen finns det vägar som knappt syns på Eniro eller Google, så det blir säkert en och annan överraskning. Men överraskningar är bara bra, för det är väl ett äventyr ni vill ha och ett äventyr kommer ni säkert att få. 😊

På kartan nedan har jag markerat de okända ställena med vit symbol och de kända med en grön symbol.

Det börjar bli lite jobbigt att hålla reda på mina 6850 waypoints, så för att få en snabb överblick av skicket på de olika ställena använder jag färgade waypoints på många av dem.

  • Vit betyder okänt, dvs. att jag aldrig har varit där så jag vet inte ens om det finns en körbar väg.
  • Grön betyder att det är helt OK att köra på vägen. En grön markering av en bom betyder att den oftast är öppen, eller att jag har fått tillstånd att passera.
  • Orange betyder att det är lite svårt så det bör man undvika, i alla fall om man kör själv.
  • Röd betyder att vägen inte är körbar, men det kan även betyda att det är en bom som är totalt omöjlig att passera, eller så är det är en privat väg där man inte ska köra.
  • Svart betyder ”dead end” dvs. en vändplan eller att vägen helt enkelt slutar.

Som ni ser på kartan så är det inga rödmarkerade ställen, för det är ju bara jobbigt om 12 personer måste vända och köra en annan väg. Men det har även hänt att grönmarkerade ställen har ändrats till röd, dvs. tji, så vi måste hitta en annan väg.

Om du tycker att detta låter som en bra början på MC-säsongen 2026 kan du läsa en mer detaljerad beskrivning på en sida som du kommer till om du klickar på bilden nedan. Det finns även några lediga platser så jag hoppas att du fyller i formuläret som du hittar längst ner på den sidan.