Trots lite hot om lokala regnskurar bjöd jag in till säsongens åttonde tisdagsrunda.

När väderprognosen hotade med regnskurar trodde jag inte att det skulle komma så många, men vid Preem i Järbo dök det upp 14 man som inte var gjorda av socker. 😊
Efter snabb information om hur Cornerman-principen funkar gasade vi iväg norrut.

Jag hade planerat en runda på 75 km runt Storsjön.

Storsjön i sikte.

Efter att vi hade kört 35 km på väldigt dammiga vägar och mött några timmerbilar som dammade ännu mera kom vi fram till Storsjön.

Det är en fin sandstrand vid Storsjön och det är dessutom långgrunt så det blir ganska varmt i vattnet.




Vi tog en snabb paus och snackade lite om den dammiga körningen.

Det blev dags att gasa vidare.


När vi körde norrut till Storsjön var det svårt att se p.g.a. den lågt stående solen och när vi körde söderut syntes skuggan av fotografen.


En del av kvällens runda gick förbi Övre Sandsjön och för att ingen skulle köra för fort på den lilla vägen stannade jag innan för att samla ihop gänget. Annars är det stor risk att någon på slutet ska gasa ikapp.

Max 20-25 km/tim är lagom på den lilla vägen för att inte reta upp stugägarna.


Efter en stund kom vi ut på ytterligare en liten väg.

Jag hade beräknat att vi skulle komma tillbaka till Preem i Järbo vid 20-tiden, men eftersom vi var lite tidiga körde jag en liten omväg.

Den lilla omvägen var blockerad av ett mindre träd, men då tog jag fram min lilla, men effektiva, sågkedja.

Nu var det här ett litet träd, men en sån här sågkedja funkar även till skapligt stora träd.

Det var snabbt fixat, så vi kunde köra vidare.

Klockan 19:58 närmade vi oss Järbo, så frågan var om vi skulle hinna?

Klockan 19:59:45 tog jag bilden så vi kan nog konstatera att min tidsplanering höll.

Alla kom åter till Preem i Järbo utan några som helst missöden och jag tackar alla som gjorde detta till ännu en trevlig kväll.😊
Sist men inte minst tackar jag Stefan som ställde upp som sweeper, sen tackar jag även alla de som Swishade ett bidrag för ruttplanering och guidning. Men eftersom Stefan körde sist och tuggade damm är det inte mer än rätt att jag bjuder honom på en öl när vi träffas om några veckor.

På hemvägen, när jag körde förbi Styttingarna, stannade jag och kollade in den spegelblanka Alsjön.

I kväll gick solen ner klockan 20:42 och det betyder att det inte återstår så många tisdagskörningar i år, men om vädret tillåter så blir det säkert ett par gånger till.

Loading spinner