Jag vill ju inte att något havererar på den 400 mil långa resan till Nordkap och tillbaka. Så därför gjorde jag en större översyn och åtgärd i förebyggande syfte.

Jag hade kört 39820 km med motorcykeln så jag skruvade loss och lämnade den bakre stötdämparen till Kristian på service.
Sen skruvade jag bort kedja, drev, bakhjul, kedjesläpa och kedjestyrning.

Undersidan på kedjesläpan såg ganska bra ut.

Det var dock lite värre på ovansidan.

Förutom att byta drivpaket bytte jag kedjesläpa och kedjestyrning. Jag blev dock lite fundersam eftersom den nya kedjestyrningen inte såg exakt likadan ut som den gamla.


Det var dock nästan samma artikelnummer på båda. Den gamla hade nummer 78004070100 medan den nya hade numret 78104070100. Jag ringde till Prins Dirty Parts och frågade om han hade levererat rätt del och det hade han, så det var bara att skruva dit prylarna.


Sen var det bara att montera ett nytt drev bak.

Ryckutjämningsgummina såg bra ut.

Jag monterade drevet fram och en ny kedja.

Sen smorde jag pinnarna till bromsoket bak och skruvade dit bakhjulet.

Jag bytte även framhjulslager, packboxar och en ny distans till framhjulet.

Sen monterade jag nya bromsbelägg och ett Motoz Tractionator Desert H/T framdäck.

Så nu ska väl motorcykeln förhoppningsvis palla den långa resan till Nordkap och hem igen.

  • Inläggskategori:Service